Co je to dark web


I ohledně internetu se vytváří velké množství nejrůznějších mýtů a polopravd. Někdy jsou kompletně vymyšlené, jindy je na nich přeci jen zrnko pravdy. A jedním z nich je i takzvaný dark web či dark net. Tento termín slyšel již pravděpodobně každý, avšak většinou přesně nevíme, co si pod ním představit. Jistě, máme jej spojen s nebezpečím a ilegálními aktivitami, ale jak je tomu ve skutečnosti?

 

Nejprve je potřeba si říci, že jedním z hlavních úkolů internetu je sdílení a předávání informací. Právě kvůli tomu byl koneckonců původně vynalezen. Jistě, během let se jeho využití značně rozšířilo, avšak právě toto stále zůstává jeho primárním úkolem. A toho využívají nejen slušní lidé, ale také ti, kteří nemají zrovna nejlepší úmysly.

 

získat přístup na dark web není snadné

 

Samozřejmě je jasné, že ilegální aktivity jsou na internetu přísně monitorovány a mnohdy zakázány. To v podstatě znamená, že každý podobný příspěvek by byl smazán a v některých případech by byl jeho autor vystaven trestnímu stíhání. Proto je pochopitelné, že to není tak jednoduché. Co ale dělat, když se potřebujeme přeci jen domlouvat na nezákonných aktivitách?

 

V takovém případě si nejspíš založíme vlastní webovou stránku – na tom nic nelegálního není, a může to udělat jakýkoliv fyzická či právnická osoba. Ovšem to, že máme vlastní web, neznamená, že na něj můžeme psát cokoliv. I zde musíme dodržovat zákony.

 

na dark webu se konají i obchodní transakce

 

Není tedy divu, že v takovém případě se používají nejrůznější systémy zabezpečení, aby na něj neměl přístup každý. V ideálním případě by měl být skryt i před orgány státních složek, jako je například policie. To samozřejmě nenapadlo jen jednoho člověka, nýbrž více. Proto byla také vytvořena síť takto zabezpečených webových stránek, které se obecně nazývají dark web, a na které se nelze běžným způsobem dostat.

 

Rozhodně nelze říci, že by o nich policie nevěděla, avšak s jejich pomocí může snadněji sledovat nejrůznější ilegální aktivity. Proto je také nechává běžet.