Arganový strom (Argania Spinosa - Arganie trnitá, čeleď Sapotaceae) roste endemicky pouze v polopouštních oblastech jihozápadu Marockého království, kde se výborně přizpůsobil místnímu vyprahlému klimatu.. Je schopen prospívat v nehostiném prostředí, přežívá v extrémních teplotách, odolává suchu a roste v chudých půdní podmínkách. Dosahuje výšky od 8 do 10 metrů a může žít i více než 150-200 let. Arganový strom patří k evolučně nejstarším na naší planetě. Objevil se zhruba před osmdesáti miliony let v období třetihor, kdy pokrýval rozsáhlá území severní Afriky. První psaný dokument, který se o něm zachoval, pochází z roku 1219 a je dílem známého arabskho lékaře Ibn Al-Baytara.
Oblasti kde arganové stromy rostou, jsou od roku 1999 chráněné organizací UNESCO jako národní marocké bohatství, protože arganový strom je v současnosti ohrožen. Tyto stromy totiž hrají velmi důležitou roli jak v oblasti životního prostředí (pomáhá zamezit erozím půdy a rozšiřování pouštních oblastí), tak v potravinovém řetězci. Jsou schopné přizpůsobit se nejchudším podmínkám a přesto poskytovat kvalitní plody.
Výroba oleje přísluší tradičně výhradně berberským ženám, které si tuto tradici předávají z generace na generaci. Sklízejí plody arganového stromu a získávají z nich arganový olej. Tradiční ruční proces výroby vyžaduje odstranit u každého plodu skořápku a získat z něj 2-3 semena. Pro získání oleje se semena lisují za studena pomocí kameného lisu. Podle toho, zda se semena před lisováním praží, nebo se lisují bez předchozí tepelné úpravy, rozlišujeme tzv. "potravinový" respektive "kosmetický" olej. Samotné lisování je intenzivní a velmi namáhavý proces. Na výrobu 1 litru oleje je zapotřebí velké množství plodů a skoro celý den práce. Vzhledem ke vzrůstající poptávce po arganovém oleji z celého světa, dnes tradiční výrobu nahrazuje výroba mechanizovaná, která proces urychluje a zvyšuje kvalitu (čistotu) i trvanlivost arganového oleje.
V jižních oblastech Maroka panuje velká chudoba a zároveň tradiční nerovnoprávné postavení žen a mužů ve společnosti, obzvláště pak při hledání zdroje obživy. Výroba arganového oleje zlepšila životní a pracovní podmínky berberských žen kvůli jeho popularitě a stále rostoucí poptávce z celého světa.
Ženy se organizují v komunitách, mají upravenou pracovní dobu, aby mohly pečovat o své rodiny, pobírají spravedlivou mzdu a jsou jim zajištěny kvalitní pracovní podmínky. Tím se jednak zlepšuje sociální a ekonomické postavení těchto žen a v neposlední řadě se také pomáhají udržet jinak ohrožené arganové lesy.
Existují dva hlavní důvody, proč je olej z plodů arganového stromu tak vzácný. Jedním z nich je skutečnost, že pochází ze stromu, který je v současnosti ohrožen a vysytuje se pouze na několika málo místech v Marockém království. Druhým důvodem je velké množství práce potřebné pro získání malého množství oleje (a to i při částečně mechanizované produkci). Další důvody, které určují jeho vysokou cenu jsou jeho jedinečné nutriční, léčivé a kosmetické účinky ve srovnání s ostatními oleji a přírodními produkty.