Elektrická energie


Nepostradatelná

Připojení na elektrickou síť je pro domácnosti standardem již hezkou řadu let. Jedním z prvních velmi podstatných vynálezů, který by se bez ní neobešel byla rozhodně žárovka, která ji přeměňuje na světlo. Problémem je však především nízká účinnost, proto již v dnešní době používáme LED technologii, s kterou se dají ušetřit podstatné finance. U úspory se ještě zastavíme, protože sami si dovedete představit, kolik spotřebičů Vám doma běží a jak to dokáže zahýbat s elektroměrem i peněženkou.

prodlužovací kabel

Spotřebiče, které tedy běží nepřetržitě můžete vyměnit za úspornější a ty které zapínáte dle svého uvážení se snažit používat efektivně, a ne po zbytečně dlouhou dobu. Samozřejmě zase to není potřeba přehánět, protože tím, že vypnete světlo v obyváku o pět minut dříve nic moc neušetříte. Pro hlídání spotřeby konkrétního spotřebiče můžete pořídit měřák přímo do zásuvky.

Vlastní výroba

Dost financí se dá ušetřit i výběrem vhodného distributora, ovšem zde dávejte dobrý pozor, abyste nakonec neplatili ještě více či se nejednalo o podvodníka. Dokonce lze být na cizím distributorovi minimálně závislý a to tak, že budete tuto energii získávat z vlastních zdrojů. Stačí k tomu pořídit solární panely třeba na střechu Vašeho rodinného domu. U majitelů bytových jednotek je to složitější, protože tam je potřeba společná domluva a plocha panelů vzhledem k počtu bytových jednotek není zas tak velká.

montáž fotovoltaiky

Proto je tohle řešení spíše pro vlastníky nemovitostí, což když se na to podíváme z pohledu rodiny jsou vlastníci rodinných domů. Efektivitu celého systému a tím návratnost můžete ještě zvýšit pořízením baterie, protože ta se přes den nabije a v noci či za škaredého počasí budete brát energii z tohoto zdroje. Návrh systému je dobré nechat profesionálovi, aby Vám výkon tak akorát postačoval a návratnost byla co nejkratší.