Podnikatelský sen


Nejistota

Stát se podnikající osobou může běžně každý svéprávný dospělí občan, takže nás nikdo v tomto ohledu neomezuje. Na druhou stranu ve světě tržní ekonomiky není rozhodně snadné uspět, takže se klidně může stát, že místo splnění si svého podnikatelského snu skončíme na mizině, což rozhodně není příjemná situace.

spící muž

Stát se podnikatelem může každý, ovšem ne každý si úspěšně tuto pozici udrží. První roky bývají nejtěžší, protože se musíme naučit, jak to vůbec chodí a co všechno máme za povinnosti. Počítejte s tím, že vybudovat vlastní firmu stojí dost úsilí a budete tím trávit o dost více času než v zaměstnání bet jistotu nějakého stálého měsíčního platu, i když se hodně nadřeme. Na druhou stranu, když se vše povede, tak můžeme vydělávat hezké peníze a nikdo nám nebude říkat, co máme dělat. Je to tedy dost jiná situace než zaměstnanecký poměr. Klidně můžeme nejdříve začít s živností jako vedlejší příjem k zaměstnání.

Nedostatek peněz

Finance jsou zapotřebí hodně při začátku podnikání, abychom zařídili vše potřebné a zakoupili základní vybavení. Může se však stát, že budou chybět i v průběhu, kdy budeme potřebovat třeba provést nějakou výraznou investici, abychom nebyli před konkurencí pozadu a dokázali jsme poskytovat služby za dobrou cenu.

česká bankovka

Méně příznivý scénář je, když firma upadá a my potřebujeme sehnat finanční injekci, abychom udělali vše pro její udržení a opětovný vzestup. Zde je nutné pamatovat na riziko, že nakonec skončíme krachem a zadlužení. Kdo nám půjčku v takové těžké společnosti pro udržení firmy poskytne? Nebankovní společnost se svou podnikatelskou hypotékou, přičemž nemusíme nikomu dokazovat třeba příjmy a podobně, protože stačí ručit nemovitostí. Nám budou poskytnuty peníze a společnosti jistota, že je dostane zpět. Krok je to rizikový, ale může být skutečně poslední záchranou.