Vyplatí se vůbec budovat podlahové topení


Zaslechli jste informaci o tom, že existuje podlahové topení, ale nedokážete se rozhodnout, zda si jej také pořídit? Co vlastně motivuje většinu nadšenců, kteří přechází z klasických radiátorů právě na tento způsob vytápění?

Nikde žádný radiátor – že radiátory spíše obytné prostory hyzdí, než aby je krášlily, je známo již dlouho. Výjimkou jsou snad jen koupelnová tělesa, která slouží jako sušák ručníků. S podlahovým topením radiátory zmizí a už je nebudete k ničemu potřebovat, možná jen ty koupelnové…

palivové dřevo

Teplo je všude – radiátory vyhřívají obytné prostory nerovnoměrně, teplý vzduch odtud nejprve stoupá vzhůru ke stropu, a teprve když je stropní prostor dostatečně prohřátý, pak se teplo odtud posouvá směrem dolů. U podlahy většinou bývá chladněji, a tak je běžnou praxí buď místnosti přetápět, anebo si oblékat teplé ponožky. S podlahovým topením je teplo rovnoměrně rozložené všude, přetápět místnost rozhodně nemusíte a teplo na nohy vám zaručeně bude.

Bosá chodidla – chodidla jsou velmi citlivý hmatový orgán a mohou nám zprostředkovat buď velmi nepříjemné, anebo příjemné pocity. Když si do chodidla zabodnete třísku nebo se tu poraníte, je tu mnoho nervových zakončení a bude to velmi bolestivé. A naopak, chcete-li si užít dokonalou rozkoš, dopřejete chodidlům příjemné doteky na vyhřáté podlaze.

radiátor ústředního topení

Výstavba svépomocí – dnes už není třeba spoléhat na stavební firmy, které zalévají potrubí betonem, podlahové topení si můžete vybudovat sami. Cena podlahového topení svépomocí není tak vysoká, jak se zdá, a jakmile zvládnete pokládku systémových desek, topného potrubí a cementovláknitých kročejových desek, necháte pouze instalatérem zapojit rozdělovač k topnému zdroji a máte hotovo.

Krbový výměník – jestliže necháte připojit podlahové topení k výměníku od krbu, získáte velmi úsporný zdroj topení. Dřevo je a zřejmě i dlouho bude nejlevnější topný zdroj.